Aloe Veranın Faydaları Nelerdir? Aloe Vera Neye İyi Gelir?

Aloe vera, tarih boyunca pek çok farklı medeniyet tarafından tıbbi amaçlarla kullanılmış bitkilerden biridir.(1) Yüzlerce farklı türü bulunan bu bitki, insan vücuduna hem içerden hem de dışarıdan etki ederek bazı sağlık faydaları sağlayabilir.(2) Aloe veranın faydaları arasında yara iyleşmesinden mide ekşimesinin giderilmesine kadar pek çok sağlık ile ilişkili durum sayılabilir.(1) Bu yazıda sıklıkla merak edilen “Aloe vera çiçek faydaları nelerdir?”, “Aloe veranın çiçeğinin faydaları nedir?” ve “Aloe vera suyu zararları var mı?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

  1. Ağız Sağlığını İyileştirebilir

  2. Kan Şekerini Düşürebilir

  3. Cilt Sağlığını Destekleyebilir

  4. Saçları Güçlendirebilir

  5. Yara İyileşmesini Hızlandırabilir

 2. Aloe Veranın Sindirime Faydaları Nelerdir?

  1. Kabızlığı Önleyebilir

  2. Mide Ülseri Tedavisine Destek Olabilir

  3. Reflü Belirtilerini Hafifletebilir

 3. Aloe Veranın Kabızlığa Olumlu Etkisi Var mıdır?

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

Aloe veranın faydaları dendiğinde hemen herkesin aklına, yara iyileşmesine yardımcı olması ve güneş yanıklarının hafifletilmesi gelir. Ancak bu saksı bitkisinin bunların çok ötesinde potansiyel sağlık faydaları bulunur.(1) Aloe veranın faydalarının bir kısmı ve farklı kullanım alanlarının bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Ağız Sağlığını İyileştirebilir

Aloe vera, antibakteriyel ve antioksidan özellikleriyle öne çıkan şifalı bitkilerden biridir. Yapılan bazı araştırmalar, aloe vera bitkisinin faydaları arasında gargara olarak kullanılabileceğini gösterir. C vitamini içeren aloe veranın bazı doğal bileşenleri; diş plaklarını önleyebilir, diş etlerinde meydana gelen şişkinlik ve kanama gibi problemlerin rahatlamasına yardımcı olabilir. Farklı bir deyişle aloe vera, ağızda plak üreten Streptococcus mutans bakterisinin yanı sıra Candida albicans mayasını yok etme konusunda etkilidir. Tüm bunlara ek olarak ağız içinde bakteriyel biyofilm oluşumunu azaltabilir. Yapılan bir başka araştırma, aloe vera kullanımının diş plağını azaltmada klorheksidin kadar etkili olduğu gösterir. Aloe vera bitkisinin faydaları arasında aft ve ağız ülserinin iyileşmesine destek olması da gösterilebilir. Aloe veranın farklı şekillerde uygulanması, afta bağlı olarak gelişen ağrıları azaltabilir ve iyileşmesini hızlandırabilir.(1,3)

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

Kan Şekerini Düşürebilir

Aloe vera suyu tüketmek, tip 2 diyabeti olan kişilerde insülin duyarlılığını artırabilir ve kan şekeri düzeyinin düşmesini sağlayabilir. Yapılan bazı erken dönem çalışmalar da aloe veranın; glisemik indeks üzerindeki etkilerinden dolayı prediyabet ya da tip 2 diyabeti olan kişiler için faydalı olabileceğini gösterir. Bu doğrultuda aloe veranın faydaları arasında kan şekerinin düşürülmesi gösterilebilir. Ancak şeker seviyesinin düşürülmesi için ilaç kullanan şeker hastalarının aloe vera kullanmadan önce doktorlarına danışması son derece önemlidir.(1,3)

Cilt Sağlığını Destekleyebilir

Aloe vera, cildi iyileştirme yeteneğiyle bilinen ve evlerde yaygın olarak yetiştirilen bir saksı bitkisidir. Aloe vera kullanımı ile kişi cildini temiz ve nemli tutabilir. Cildin farklı bölgelerinde düzenli olarak aloe vera kullanmak; akne, egzama ve güneş yanığı gibi farklı cilt sorunlarının tedavisine destek olabilir. Bitkinin yapraklarındaki jel benzeri sıvı; A, C, E ve B12 vitaminleri içerir. Antiinflamatuvar özellikleri nedeniyle yaralanmalara bağlı olarak gelişen şişlik ve ağrı hissini azaltabilir. Kolajen üretimini ve salınımını destekleyebilir. Birinci ve ikinci derece yanıkların iyileşme süresinin kısalmasına yardımcı olabilir. Cildi nemlendirmeye ve yatıştırmaya destek olabilir. Aloe veranın yüze faydaları arasında cildi radyasyon tedavisinin zararlı etkilerinden koruması da sayılabilir. Yapılan bir diğer sınırlı çalışmada ise oral yolla aloe vera ya da aloe vera jelini 90 gün boyunca kullanımının kolajen üretimini artırdığını ve cilt elastikiyetini iyileştirdiği görülür. Aloe veranın topikal olarak uygulanması, bazı cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir. Bazı aloe vera takviyelerinin alınması da cilt elastikiyetini artırmaya, kırışıklıkları azaltmaya destek olabilir.(1,3,4,10)

Saçları Güçlendirebilir

Aloe vera bitkisinin faydaları son derece geniş bir yelpazede yer alır. Aloe veranın saça faydaları arasına saçları güçlendirmesi ve yağlanmayı kontrol altında tutması sayılabilir. Aloe vera saçları güçlendirmeye yardımcı olabilen pek çok farklı aktif bileşen ve mineral içerir. İçeriğindeki A, C, E, B12 vitaminleri ve yağ asitleri, amino asitler, sağlıklı saç köklerinde rol oynar. Aloe vera, saçlardaki yağı parçalayabilen enzimlere sahiptir. Bu yönüyle aloe vera yağlı saçların kontrol altına alınmasına destek olabilir. Seboreik dermatit gibi kafa derisin kaşınmasına yol açan bazı rahatsızlıkların belirtilerinin hafifletilmesinde, pullanma ve kepeklenme gibi sorunların giderilmesinde rol oynayabilir. UV ışınlarına uzun süre ile maruz kalındığında meydana gelen saçların matlaşması, sertleşmesi ve kırılması gibi sorunların önlenmesini sağlayabilir.(5)

Cilt Sağlığını Destekleyebilir

Yara İyileşmesini Hızlandırabilir

Aloe vera, farklı etkileri nedeniyle uzun yıllardır insanlar tarafından cilde uygular. Bu, genellikle yaraların ve güneş yanığının tedavisi amacıyla yapılan bir uygulamadır. Deneysel çalışmaların pek çoğu da aloe veranın faydaları arasında yara iyileşmesinin olduğunu gösterir niteliktedir. Bu çalışmalar, aloe veranın geleneksel ilaçlara kıyasla, yanıkların iyileşme süresini yaklaşık olarak 9 gün kısalttığını gösterir. Ayrıca aloe vera kızarıklık, kaşıntı ve bazı enfeksiyonların önlenmesine de yardımcı olabilir. Aloe veranın yara iyileşmesinde etkili olduğunu gösteren umut verici araştırmalar da bulunur.(6)

Aloe Veranın Sindirime Faydaları Nelerdir?

Aloe vera bitkisi yüzyıllardır pek çok farklı kültürde sağlık faydaları için kullanılsa da son yıllarda sindirim sistemi üzerindeki etkileri hakkında daha fazla araştırma yapılmaya başlanmıştır. Sindirim sistemine aloe vera bitkisinin faydaları şu şekilde listelenebilir:

Kabızlığı Önleyebilir

Aloe vera, kabızlık gibi bazı sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Aloe vera yapraklarının içinde bulunan doğal lifler, sindirim sistemini düzenleyebilir ve bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı önleyebilir.(1,9,10)

Mide Ülseri Tedavisine Destek Olabilir

Aloe vera bitkisinin faydaları arasında mide ülserleri gibi sindirim sistemi problemlerinin tedavisi de sayılabilir. Aloe vera, anti-inflamatuar özelliklere sahip olan polisakkaritler ve antiasit özellikleri sayesinde mide asidini azaltarak mide ülserlerini iyileştirebilir.(8,9,10) Sıklıkla merak edilen “Aloe veranın mideye faydaları nelerdir?” sorusu bu şekilde cevaplanabilir.

Kabızlığı Önleyebilir

Reflü Belirtilerini Hafifletebilir

Aloe vera, reflü hastalığı gibi sindirim sorunlarına karşı da etkili olabilir. Aloe vera, asit reflüsüne neden olan mide asidinin azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca, aloe vera yapraklarındaki anti-inflamatuar özellikler sayesinde özofagusu koruyarak reflü semptomlarını hafifletebilir.(7,10)

Son yıllarda popüler hale gelen aloe vera, uygun şekilde kullanıldığında bazı sağlık faydaları sunabilir. “Aloe vera faydaları nelerdir?” sorusu bu şekilde yanıtlanabilir. Aloe vera bitkisi ve aloe vera çayı faydaları hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğundan aloe vera içeren bir ürünü sağlık faydası nedeniyle kullanmadan önce hekiminize danışmanız son derece önemlidir.

Aloe Veranın Kabızlığa Olumlu Etkisi Var mıdır?

Aloe veranın faydaları arasında kabızlık sorununa destek olması da gösterilebilir çünkü aloe vera, doğal bir müshil olarak kabul edilir. Yapılan bazı erken dönem çalışmalar, aloe vera bitkisinden elde edilen jelin kabızlığın giderilmesine yardımcı olabileceğini gösterir. Ancak araştırmaların erken dönem olması nedeniyle tüketimin son derece küçük dozlarda yapılması ve mutlaka doktor kontrolünde olması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. Aloe veranın kontrolsüz tüketimi; şiddetli mide kramplarına, ishale ve diğer bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.(1,11)

Aloe veradan elde edilen jel, cilde uygun şekilde uygulandığında güvenli kabul edilir. Benzer şekilde uygun dozlar halinde ağızdan alındığında da güvenli olabilir. Ancak doğru dozdan fazla aloe vera alınması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca aloe vera, kullanılan ilaçlarla etkileşime girerek farklı risk faktörleri meydana getirebilir. Bu nedenle aloe vera kullanmadan önce hekiminize danışmanız son derece önemlidir.(11)

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Çölyak Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı

Çölyak Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı

Çölyak hastalığı, glüten içeren yiyecekler tüketildiğinde bağırsaklarda hasara yol açan bir durumdur.

Devamını Oku
Okul Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır

Okul Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır

Çocukların okulda geçirdikleri zaman, öğrenme ve gelişimleri için kritik önem taşır ve bu süreçte beslenme, temel bir rol oynar.

Devamını Oku
İshale İyi Gelen Çorbalar Nelerdir?

İshale İyi Gelen Çorbalar Nelerdir?

İshal, vücutta su ve elektrolit dengesinin bozulmasına yol açan bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır.

Devamını Oku