Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Yoğurt Neye İyi Gelir?

Yoğurdun faydaları nedeniyle bu besleyici besin yüzyıllardır farklı kültürler tarafından tüketilir. Yoğurt, vücudun ihtiyaç duyduğu hemen her besini içerir. Düzenli olarak yoğurt yemek, çeşitli sağlık faydaları sağlayabilir. Bunlar arasında kalp sağlığının desteklenmesi, osteoporoz riskinin azaltılması, diş ve kemik sağlığının korunması ve kilo verilmesine yardımcı olması sayılabilir.(1) Bu yazıda sıklıkla merak edilen “Ev yoğurdun faydaları nelerdir?”, “Yoğurt yemenin faydaları nedir?” ve “Manda yoğurdun faydaları neler?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

  1. Sindirimi İyileştirebilir

  2. Kas İskelet Sistemini Güçlendirebilir

  3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir

  4. Kilo Kontrolü Sağlayabilir

  5. Cilt Sağlığını Destekleyebilir

 2. Her Gün Yoğurt Tüketmek Fayda Sağlar mı?

 3. Fazla Yoğurt Tüketmek Zararlı mı?

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

100 gram tam yağlı yoğurt 61 kaloridir. 3.3 gram yağ, 4.7 gram karbonhidrat ve 3.5 gram protein içerir. Tam yağlı yoğurdun içerisinde A, B6, B12, C vitaminlerinin yanı sıra demir, magnezyum, kalsiyum gibi mineralleri de bulunur. Az yağlı ya da yağsız yoğurtlar ise daha az kalori ve yağ içerir. Türk usulü evde yapılan yoğurtlarda ise protein miktarı daha yüksek olabilir.(2) Peki yoğurdun faydaları nelerdir?

Sindirimi İyileştirebilir

Yoğurt, bağırsak mikrobiyotası ve sindirim sağlığını iyileştirici etki gösterebilen iyi bakteriler içerir. Probiyotik bakteriler olarak da adlandırılabilen bu canlılar, pastörizasyon sırasında ölebilir. Dolayısıyla probiyotik etkisi olan ya da ev yapımı yoğurtların bu bağlamda sindirim sağlığı için daha etkili olduğu söylenebilir.

Aktif probiyotikler içeren yoğurtlar, antibiyotik kullanımına bağlı olarak gelişen ishal, kabızlık gibi sindirim sistemine ait sorunların hafiflemesini ya da önlemesini sağlayabilir. Yoğurtta bulunan Bifidobacteria ve Lactobacillus gibi bazı probiyotik türleri, irritabl bağırsak sendromunun (IBS) yakınmalara yol açan bazı belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırma; irritabl bağırsak sendromu olan bireylerin 2 ila 8 hafta boyunca düzenli yoğurt tükettiklerinde, İBS’e bağlı olarak gelişen karın ağrısı şikayetlerinde önemli bir azalma olduğunu gösterir. Yoğurtta bulunan bazı probiyotikler; şişkinlik, ishal ve kabızlık gibi bazı sindirim sistemi semptomlarını azaltarak sindirim sağlığını artırabilir. Ayrıca iyi bağırsak bakterilerinin tür ve sayı bakımından artırılmasında, sağlıklı kilonun korunmasında, pozitif ruh halinin desteklenmesinde ve cildin sağlıklı kalmasında rol oynayabilir.(1,2) Tüm bunlar sindirim sistemine yoğurdun faydaları arasında sayılabilir.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Kas İskelet Sistemini Güçlendirebilir

Yaşın ilerlemesi ile birlikte kemik yoğunluğu azalırken D vitamini ve kalsiyum ihtiyacı artar. Kötü kemik sağlığı, yaşam boyu süren kemik erimesi, kemiğin yeniden şekillenmesi, azalan kalsiyum emilimi gibi pek çok farklı soruna neden olabilir. Ayrıca ileri vakalarda osteoporoz; kas zayıflaması, düşme ve kırık riskine de yol açabilir. Ek olarak sarkopeni olarak adlandırılan yaşlanmaya eşlik eden kas kütlesindeki azalma, yetersiz beslenme ile daha da şiddetlenebilir. Yoğurdun faydaları ise bu noktada devreye girer. Yoğurt, yaşlılarda potansiyel olarak kemik ve kas sağlığında iyileşme sağlayabilen önemli bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum, sağlıklı kemiklerin ve dişlerin gelişimi ve bakımı için gereklidir. Kan pıhtılaşması, yara iyileşmesi ve normal kan basıncını korumak için de önemlidir. D vitamini ise ince bağırsağın kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Dolayısıyla kalsiyum içeren besinlerin D vitamini kaynakları ile eşleştirilmesi önerilir. Yapılan bir araştırmada yüksek yoğurt tüketen gruptaki katılımcıların, yoğurt tüketmeyenlere kıyasla tüm kemik bölgelerinde daha yüksek kemik mineral yoğunluğuna sahip olduğu görülmüştür.(2,3,4)

Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir

Yoğurt, sağlık açısından birçok fayda sağlayan probiyotikler, vitaminler ve mineraller içerir. Özellikle probiyotik içeriği olan yoğurt, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve bazı hastalıklara neden olan ajanlara karşı vücut direncini artırabilir. Probiyotiklerin enflamasyonu potansiyel olarak azalttığı bilinir ve bazı durumlarda soğuk algınlığı gibi hastalıkların ortaya çıkmasını, görülme sıklığını, süresini ve şiddetini azaltabilir. Ayrıca yoğurdun içerdiği magnezyum, selenyum ve çinko gibi eser mineraller de bağışıklık sistemi sağlığına katkıda bulunur. Özellikle selenyum ve magnezyum, bağışıklık hücrelerinin üretiminde kilit rol oynar ve hücrelerin hasara karşı korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca çinko, soğuk algınlığı da dahil olmak üzere bazı enfeksiyonların semptomlarının süresini azaltmayı destekleyebilir. D vitamini takviyeli yoğurtlar, bağışıklık sağlığını daha da artırabilir ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları önleme potansiyeline sahip olabilir. Sonuç olarak, düzenli olarak yoğurt tüketmenin, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemli bir adım olduğu söylenebilir.(1,3,5)

Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir

Kilo Kontrolü Sağlayabilir

Yoğurt, uzun süre ile tokluk hissi sağlayan protein açısından zengin bir besindir. Bu nedenle yoğurdun faydaları arasında kilo kontrolü de sayılabilir. Pek çok araştırma yoğurt tüketmenin daha düşük vücut yağ yüzdesine, bel çevresine ve vücut ağırlığına neden olabileceğini gösterir. Yoğurdun da dahil olduğu süt ürünlerini tüketmenin obezite riskini azaltabileceği de bilinir. Ayrıca pek çok farklı araştırma, düzenli olarak yoğurt tüketen bireylerin, genel olarak daha sağlıklı yemek yeme alışkanlığına sahip olduğunu gösterir. Tüm bu bilgiler ışığında yoğurdun kilo kontrolüne yardımcı olabileceği söylenebilir.(1)

Cilt Sağlığını Destekleyebilir

Yoğurt, özellikle sindirim sisteminin sağlığı ile bağdaştırılsa da son zamanlarda cilt bakımı rutinlerinde de yer almaya başlamıştır. Yoğurdun içeriğindeki mikro besinler cilt sağlığını destekleyebilir. Ancak bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Yoğurdun cilde faydaları için yoğurt maskesi gibi uygulamaları deneyebilirsiniz. Yoğurt maskesi, cilt tonunu eşitlemeye, cildi aydınlatmaya, cilde esneklik kazandırmaya ve cildi nemlendirmeye yardımcı olabilir. Yoğurdun yüze faydaları arasında iltihaplı cilt hastalıklarının ve cilt enfeksiyonlarının tedavisine destek olması da sayılabilir.(6)

Cilt Sağlığını Destekleyebilir

Her Gün Yoğurt Tüketmek Fayda Sağlar mı?

Yoğurt, hem lezzeti hem de besleyici özellikleri nedeniyle yüzyıllardır tüketilen besinlerden biridir. Bir fincan kadar yoğurt tüketmek günlük kalsiyum ihtiyacının %49’unu, karşılayabilir. Bir bardak yoğurt ise, günlük fosfor ihtiyacının %28’ini, magnezyumun %10’unu ve potasyumun %12’sini karşılar. Son derece besleyici olan yoğurdu her gün tüketmek; aşırıya kaçılmadığı sürece çeşitli sağlık faydaları sağlayabilir.(1)

Fazla Yoğurt Tüketmek Zararlı mı?

Yoğurt, sağlıklı bir besin kaynağıdır ve düzenli olarak tüketildiğinde birçok faydası vardır. Ancak fazla yoğurt tüketmenin bazı olası yan etkileri de vardır. Örneğin bazı yoğurtlar, yüksek miktarda laktoz içerebilir. Laktoz, bazı insanlar için sindirimi zor olan bir şekerdir. Bu nedenle, laktoz intoleransı olan kişiler fazla yoğurt tüketmeleri durumunda karın ağrısı, gaz, şişkinlik ve ishal gibi sindirim sorunları yaşayabilir. Ayrıca yoğurt, yüksek miktarda protein içerir. Yüksek protein alımı, vücuttaki ürik asit miktarını artırarak böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.(7,8)

Fazla Yoğurt Tüketmek Zararlı mı?

Yoğurdun sağlık faydalarından en fazla oranda faydalanmak için evde yapılan yoğurtları tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Raflarda yer alan yoğurtların bir kısmı pastörize edilir. Bu işlem yoğurdun içinde bulunan iyi bakterilerin ölmesine neden olur. Dolayısıyla eğer marketten yoğurt alacaksanız ürün etiketini kontrol etmeniz önerilebilir.(1)

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

İştah Artışı Neden Olur

İştah Artışı Neden Olur

Hayat boyu benzer şekilde ilerlemiş yeme isteğiniz ve düzeniniz ani bir değişikliğe mi uğradı?

Devamını Oku
Gaz Yapan Besinler Nelerdir

Gaz Yapan Besinler Nelerdir

Gaz yapan besinler genellikle sindirimi zor olan, kişi tarafından tolere edilemeyen veya doğal sindirim sürecinde fazla gaz oluşumuna neden olan besinlerdir.

Devamını Oku
Yoğurt İshale İyi Gelir mi

Yoğurt İshale İyi Gelir mi

“Yoğurt ishale iyi gelir mi?” sorusu, ishal için doğal çözüm arayışında olan kişiler tarafından sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesidir.

Devamını Oku