FORBIOME

Şeftali İshale İyi Gelir mi?

İshal dünya çapında en sık görülen sindirim sistemi problemidir. Özellikle irritabl bağırsak sendromu (IBS) veya Crohn hastalığı gibi kronik sindirim rahatsızlıkları olan kişilerde ishal görülme sıklığı daha yüksektir. Gevşek ve sulu dışkı ile sık dışkılama durumu ile karakterize olan ishal; kramplar, gaz, şişkinlik, karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma şeklinde kendini gösterebilir.1 Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ishalin nedenleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler için “İshal neden olur?” yazımızı okuyabilirsiniz. 

İshal özellikle sindirim sistemi hala gelişmekte olan bebek ve çocuklarda daha sık görülür. Çocuklarda ishal tedavisi için merak ettiğiniz tüm detaylara “Çocuklarda ishale ne iyi gelir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

İshalin ev tedavisinde en çok kullanılan besinlerden biri de şeftalidir. İshal ve şeftali hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar ile “Şeftali ishale iyi gelir mi?” ve “Şeftali ishali keser mi?” sorularının cevapları için okumaya devam edin…

İçerikler (Gizle-)
  1. Şeftali İshale İyi Gelir mi?

  2. İshalken Şeftali Ne Kadar Tüketilir?

Şeftali İshale İyi Gelir mi?

Şeftali İshale İyi Gelir mi?

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan şeftali, yumuşak bir dokuya ve kendine özgü bir aromaya sahiptir. 1 orta boy yaklaşık 150 gram şeftali 68 kalori ve 2 gram lif içerir. Şeftalinin lif içeriğinin büyük bir çoğunluğu kabuğundan gelir. Aynı zamanda C vitamini, A vitamini ve potasyum açısından da zengin olan meyve, güçlü antioksidan bileşenleri ile ön plana çıkar. Kalp sağlığının korunması, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını yerine getirmesi ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde önemli rol oynayan şeftali, içerdiği antioksidan bileşikler sayesinde cilt ve göz sağlığının korunmasına da destek olabilir. Peki, şeftali ishale iyi gelir mi?

Şeftali hem çözünür hem de çözünmez lif içerir. Şeftalideki çözünmez lif, dışkı hacmini artırarak bağırsak hareketlerini hızlandırabilir. İshalken şeftali yemek, bağırsak hareketlerini artırabilir ve ishal semptomlarını kötüleştirebilir. Şeftalideki çözünmez lif kabuğundan kaynaklanır. Kabuğu soyularak tüketilen şeftalinin ishale faydaları olabilir. Kabuğu soyulan şeftalide sadece çözünür lif kalır. Çözünür lif, kalın bağırsaktaki iyi bakteriler için eşsiz bir besin kaynağıdır. Özellikle enfeksiyon kaynaklı ishallerde bağırsak florasındaki iyi bakteri sayısında düşüş gözlenir. İshal kesmek için şeftali kabukları soyularak tüketilebilir. Şeftalinin ishal için bir diğer önemli faydası da içeriğindeki potasyumdan kaynaklıdır. İshal, vücutta sıvı ve elektrolit kaybına neden olan dehidrasyona yol çar. Dehidrasyon dolayısıyla kaybedilen potasyum şeftali tüketilerek karşılanabilir. Tüm bu bilgiler ışığında “Şeftali ishale iyi gelir mi?” sorusu; “Evet.” şeklinde cevaplanabilir.2 3 4

İshalken Şeftali Ne Kadar Tüketilir?

İshalken Şeftali Ne Kadar Tüketilir?

Sindirim sisteminin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için beslenme programı liften zengin taze sebze ve meyvelerle desteklenmelidir. Lif içeriği yüksek meyveler arasında yer alan şeftali, içeriğindeki polifenoller sayesinde bağışıklık sistemini destekleyebilir. Yapılan araştırmalarda şeftalideki polifenol bileşiklerin vücuda faydası için günde 2-3 adet şeftali yenmesi önerilir.4

İshal döneminde ise tüketilen besinlerin çeşidi oldukça önemlidir. Aşırı baharatlı, yüksek lifli ve yağlı besinler ile gazlı içecekler ve şeker içeren besinler ishalin semptomlarını kötüleştirebilir. Ayrıca ishal nedeniyle yorgun düşen bağırsakları zorlamamak için süt ve süt içeren besinlerin tüketimine bir süre ara verilmelidir. Sütün içerisindeki laktoz, sindirilmesi zor bir bileşendir ve bağırsaklarda gaz yapabilir. Sindirimi kolay, lif içeriği düşük ve gaz yapmayan besinler diyet programına eklenebilir. Ayrıca bağırsaktaki iyi bakterileri artırmak için probiyotik içeren besinlerle beslenme programı zenginleştirilebilir. Şeftali yumuşak bir dokuya sahiptir ve kabuksuz şekilde sindirimi oldukça kolaydır. Mide ve bağırsak problemlerinde şeftali tüketilmesi sindirim sistemini yatıştırabilir ve kişinin rahatlamasını sağlayabilir.

İshal için şeftali tüketimi bağırsaklardaki gaz ve şişkinliğin de tedavisini destekleyebilir. Ancak ishalken tüketilen şeftali miktarına dikkat etmekte fayda var. Şeftalide bir çeşit karbonhidrat olan fruktoz içeriği yüksektir. Günde bir iki adetin üzerinde şeftali tüketmek, fruktoz tüketimini de artırabilir. Fruktoz, bağırsak hareketlerini hızlandırma özelliğine sahiptir. Önerilen miktarın üzerinde şeftali tüketmek ishal semptomlarını arttırıcı etki gösterebilir. “Şeftali ishale iyi gelir mi?” sorusu, doktor ya da diyetisyen tarafından önerilen miktarın üzerine çıkmamak koşuluyla kabuksuz şekilde tüketilebilir şeklinde cevaplanabilir.1 5

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Gaz Yapan Besinler Nelerdir

Gaz Yapan Besinler Nelerdir

Gaz yapan besinler genellikle sindirimi zor olan, kişi tarafından tolere edilemeyen veya doğal sindirim sürecinde fazla gaz oluşumuna neden olan besinlerdir.

Devamını Oku
Yoğurt İshale İyi Gelir mi

Yoğurt İshale İyi Gelir mi

“Yoğurt ishale iyi gelir mi?” sorusu, ishal için doğal çözüm arayışında olan kişiler tarafından sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesidir.

Devamını Oku
Zeytinyağı Kabızlığa İyi Gelir mi

Zeytinyağı Kabızlığa İyi Gelir mi

“Zeytinyağı kabızlığa iyi gelir mi?” sorusu, kabızlıkla mücadele eden pek çok kişi tarafından sorulan sorulardan bir tanesidir.

Devamını Oku