Soda İshale İyi Gelir mi?

Maden suyu genellikle soda ile birbirine karıştırılan bir içecektir. Kaynak suyu olarak da bilinen maden suyu, yer altındaki suların yeryüzünde bir açıklık bulduğunda yeryüzüne fışkırmasıyla açığa çıkan doğal kaynak suyudur. Sodada ise damıtılmış suya tuza ya da daha fazla gaz oluşturmak için karbondioksit eklenerek havalandırılır. Böylece yapay bir maden suyu elde edilir. Doğal maden suyuna gazlı his veren karbonat ise doğaldır. Kalp sağlığının korunması ve yüksek tansiyonun düşürülmesi gibi sağlık üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Maden suyu, ishal tedavisini desteklemek amacıyla da kullanılabilir.1 “Maden suyu ishale iyi gelir mi?” , “İshal için soda kullanılır mı?” , “Soda ishali keser mi?” ve “Soda ishale iyi gelir mi?” gibi soruların cevaplarını sizler için derledik…

İçerikler (Gizle-)
  1. Soda İshale İyi Gelir mi?

  2. Limonlu Soda İshale İyi Gelir mi?

  3. İshalken Maden Suyu Ne Kadar Tüketilir?

Soda İshale İyi Gelir mi?

Soda İshale İyi Gelir mi?

Bağırsak hareketlerinin hızlandığı, dışkılamanın sıklaştığı ve dışkının gevşek, sulu bir görünüme sahip olduğu ishal, yaygın olarak görülen ve genellikle ciddi olmayan bir bağırsak sorunudur. Hemen herkes hayatının bir döneminde ishal olur ve normal şartlarda sadece 2-3 gün sürer. Ancak uzun sürdüğünde ciddi bir sağlık probleminin belirtisi olarak değerlendirilebilir.2 Yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan ishal hakkında daha detaylı bilgiler için “İshale ne iyi gelir?” yazımızı inceleyebilirsiniz. İshal, özellikle sindirim sisteminin henüz tam olarak gelişmediği bebek ve çocuklarda daha sık görülür. Çocuklarda ishal hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere “Çocuklarda ishal nasıl önlenir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Hafif ishal durumlarında ishali kesmek için soda içilmesi en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Peki, gerçekten soda ishale iyi gelir mi? Soda, içeriğindeki bileşenler nedeniyle besinlerin sindirimini kolaylaştırabilir ve hazımsızlık ya da kabızlık gibi sindirim problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. 1 Ancak ishal ve soda ilişkisi kabızlıktan çok daha farklıdır. İshalken soda içmek zaten hareketli olan bağırsak hareketlerini daha da hızlandırabilir ve ishal semptomlarının kötüleşmesine yol açabilir. Bu nedenle soda ishale iyi gelir mi sorusunun cevabı net bir şekilde “Hayır.” olarak verilebilir.

Limonlu Soda İshale İyi Gelir mi?

Limonlu Soda İshale İyi Gelir mi?

Hem doğal maden suyu hem de sodanın besin içeriği markasına, kaynak suyun nerden çıkarıldığına ve işlenme koşullarına göre farklılık gösterir. Genellikle maden suyu ve sodada aşağıdaki bileşenler yer alır:

  • Kalsiyum karbonat
  • Magnezyum sülfat
  • Potasyum
  • Sodyum sülfat
  • Karbondioksit
  • Hidrojen sülfit.1

Sağlıklı bir insanın maden suyu tüketmesi; böbrekler, idrar yolları ve mesanenin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olabilir. Ayrıca safra kesesi ve pankreasın çalışmasını destekleyerek kabızlığın önlenmesine de katkıda bulunabilir. İçeriğindeki kalsiyum ve magnezyum, özellikle büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların kemik gelişimini ve menopoz dönemindeki kadınların kemik kaybının önlenmesini destekleyebilir.3 C vitamini, lif ve antioksidan bileşikler açısından zengin olan limon; kalp sağlığının korunması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, böbrek taşlarının önlenmesi gibi pek çok vücut fonksiyonunu destekleyici rol oynar. İçeriğindeki sitrik asit mide asidini artırarak besinlerin daha kolay sindirilmesine ve mideden bağırsaklara geçişine yardımcı olabilir.4

İshal tedavisi için en çok kullanılan ev yöntemlerinden biri de limonlu sodadır. Peki, limonlu soda ishale iyi gelir mi? Her ne kadar limon ve sodanın genel sağlık durumuna katkıları olsa da ishal için limonlu soda kullanımı tam tersi etkiye sahiptir. Sodadaki yüksek karbonat, mide ve bağırsaklarda şişkinliğe ve gaza neden olabilir. Hali hazırda bağırsaklar ishal nedeniyle işlevlerini yerine getiremezken ve bağırsak hareketlerinde hızlılık söz konusuyken limonlu soda tüketmek ishal semptomlarını kötüleştirebilir. Bunun nedeni limonun sitrik asit içeriği ve sodadaki karbonat olabilir. Tüm bu bilgilerin ışığı altında sodanın ishale faydaları olduğu söylenemez. 1

İshalken Maden Suyu Ne Kadar Tüketilir?

İshalken Maden Suyu Ne Kadar Tüketilir?

İster doğal kaynak suyu ister yapay su olsun bir suyun maden suyu olarak etiketlenebilmesi için litre başına toplam 1500 miligram çözünmüş mineral içermesi gerekir. Ancak ülkemizde doğal olarak çıkarılan tüm kaynak suları maden suyu olarak kabul edilir. Her bir markanın içeriğindeki mineral miktarı farklıdır. Bu nedenle maden suyunun yetişkin sağlıklı bir birey için önerilen maden suyu miktarına dair net bir ifade kullanılması mümkün değildir. Yeterli ve dengeli bir beslenme programı maden suyu ile desteklenebilir.

İçeriğindeki kalsiyum kemiklerin güçlenmesine, magnezyum kalp damar sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Bikarbonat açısından da zengin olan maden suyu, mide ve sindirim sisteminin normal fonksiyonlarını yerine getirmesini destekleyebilir. Ayrıca florür içeren maden suyu dişleri güçlendirerek sağlıklı gelişmelerine yardımcı olabilir. Ödem arttırıcı özelliğe de sahip olan maden suyu kadınların adet günlerinde yaşadığı şişkinlik ve ödem problemlerinin üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir. Mineral içeriğinin yüksek olması cilt sağlığının korunmasına katkı sağlayabilir. Ancak maden suyunun ishal için kullanımı, ishal semptomlarını tetikleyebilir ve ishal nedeniyle hasar gören bağırsaklara ekstra travma yükleyebilir.

İshalin en önemli belirtilerinden biri olan dehidratasyonun önlenmesi için bol su tüketmeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca probiyotik besinler ya da takviyeleri beslenme programına ekleyerek bağırsak florasının güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Aşırı yağlı, baharatlı, şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durmaya dikkat etmeli ve süt ya da süt içeren besinleri diyetinizden çıkarmalısınız. İshal birkaç günden uzun sürdüğünde ya da dışkıda kan, yüksek ateş, kusma gibi belirtiler yaşandığında en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. 1 3 5

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

İştah Artışı Neden Olur

İştah Artışı Neden Olur

Hayat boyu benzer şekilde ilerlemiş yeme isteğiniz ve düzeniniz ani bir değişikliğe mi uğradı?

Devamını Oku
Gaz Yapan Besinler Nelerdir

Gaz Yapan Besinler Nelerdir

Gaz yapan besinler genellikle sindirimi zor olan, kişi tarafından tolere edilemeyen veya doğal sindirim sürecinde fazla gaz oluşumuna neden olan besinlerdir.

Devamını Oku
Yoğurt İshale İyi Gelir mi

Yoğurt İshale İyi Gelir mi

“Yoğurt ishale iyi gelir mi?” sorusu, ishal için doğal çözüm arayışında olan kişiler tarafından sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesidir.

Devamını Oku